Kuchyně v MŠ

Zavedení centrálního stravování na mateřských školách by byl krokem zpět

V minulém týdnu se jako blesk z čistého nebe objevilo usnesení rady města, že souhlasí s poptávkovým řízením na zajištění centrálního stravování ve školkách. Takřka současně byla odstartována nesouhlasná petice občanů města. Hlavními argumenty města byla úspora investičních nákladů a nevyhovující technický stav kuchyní.

Po sérii telefonických konzultací s ředitelkami a ředitelem mateřských školek jsem se dozvěděl, že se ve školkách vyskytly různé problémy, které byly postupně vyřešeny. Současný stav je tedy podle mého zevrubného zjištění takový, že jedna školka potřebuje zvláštní vchod za cca 300 tis. Kč. Další školka potřebuje digestoř a opravu podlahy, která by se musela udělat i v případě přestavby na výdejnu. Třetí školka sice měla letos projít generální opravou za 1,5 mil. Kč, ale i kdyby se tato oprava neudělala, mohla by v současném stavu vařit dál. Další školka má kuchyň zcela novou. Jen ředitel Základní a mateřské školy Myslbekova s centrálním stravováním mateřských škol souhlasí, protože mu tak odpadnou starosti o jídlo pro mateřskou školu.

Jsem tedy přesvědčen, že zde není bezprostřední potřeba investice ve výši 6 mil. Kč a to ani rozložená v horizontu několika let. Ekonomika je jistě důležitá, ale jako zcela zásadní vidím zachování vhodného způsobu stravy našich dětí. 

Nejsem odborník na stravování ani zdravou výživu. Ale již po krátké konzultaci s odborníkem mi je zřejmé, že plánovaných více jak 500 jídel několikrát denně se nedá vařit bez polotovarů. Výrobci polotovarů berou školní kuchyně útokem a jejich obchodní zástupci již počítají s obrovskými dodávkami svých výrobků. Proces výroby jídel v takovýchto centrálních kuchyních již není kuchařina, ztrácí kreativitu a stává se pouhou chemickou výrobou. Jídla nemohou být čerstvá a transport tomuto jídlu neprospívá.

Nepodlehněme prosím uměle vytvořenému strašáku o nutnosti dokonalé hygieny, který nahrává nadnárodním společnostem. Je to něco podobného jako strašák z globálního oteplování nebo tlak na nutnost přijetí Eura, či zákazu nových vinic na Moravě.

Ostrovská KDU-ČSL má ve svém volebním programu zlepšení stravování ve školních jídelnách, protože není spokojena se současnou kvalitou, kterou zapříčinil centrální systém. Kategoricky nesouhlasíme ani se zavedením stejného systému v mateřských školách.

Z diskuse, která proběhla na jednání zastupitelstva města, vyplynula zajímavá informace. Vyspělé země jako Anglie nebo USA od centrálního stravování v mateřských školách ustupuje a vrací se k osvědčené klasice místního vyvařování. Myslím, že bychom se mohli z jejich zkušeností poučit.

V žádném případě nejsem proti modernizacím stávajících kuchyní. Na letošní rok jsou v rozpočtu na tuto akci 3 mil. Kč a projekty jsou připraveny. Nevidím tedy žádný důvod tento záměr schválený zastupitelstvem měnit.

Ing. Marek Poledníček, předseda MO KDU-ČSL Ostrov a zastupitel města Ostrov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>